Na pewno z wielką trudnością odciągasz swoje dziecko sprzed ekranu komputera. Nawet jeśli zakazujesz mu korzystania z wszelkiego rodzaju gier komputerowych, nie masz wpływu na to, co twoja pociecha robi u znajomych bądź w szkole. A często nawet na lekcjach informatyki dzieci nie zajmują się wcale nauką, a pod nieobecność swojego nauczyciela włączają Internet i odpalają kolejne gierki dla dzieci. Jeśli będziesz ich tylko i wyłącznie zakazywać, przyniesie to odwrotny skutek.

Kilkulatek zacznie się po prostu buntować

Będzie chciał robić to, co robią jego znajomi, dlatego zacznie coraz częściej do nich wychodzić, aby chociaż przez chwilę pobawić się na komputerze. Nawet jeśli taką aktywność uznajesz za kompletnie bezwartościową i zupełnie niepotrzebną, musisz wiedzieć, że niektóre z gier mają doskonały wpływ na rozwój dziecka.

Niekoniecznie przecież twoje maluchy muszą korzystać z tych programów, w których pojawia się przemoc i agresja. Tego rodzaju gry oczywiście mogłyby negatywnie wpłynąć na ich psychikę, ale nie możesz tego wszystkiego generalizować. Na świecie istnieje pełno wartościowych, wręcz edukacyjnych programów komputerowych. To ty sam musisz ich koniecznie poszukać i zaproponować je swojemu dziecku.

gry komputerowe

Obecnie niektóre gry komputerowe uznawane są za nowoczesne narzędzia dydaktyczne – wykorzystywane są nawet w szkołach i placówkach edukacyjnych. Posługują się nimi wykwalifikowani nauczyciele, którzy dobrze wiedzą o tym, że dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę. Na lekcjach włączają im programy związane z konkretnymi dziedzinami, zachęcając swoich uczniów do rozwiązywania zadań na ekranach multimedialnych. Też możesz postąpić w podobny sposób.

Nie myśl, że wszystkie gry komputerowe są złe i bezwartościowe. Oczywiście niektóre z nich mogą zawierać pewne elementy nieodpowiednie dla młodych osób, ale tuż obok występują programy o wartości edukacyjnej, które jedynie pozwolą ci wesprzeć rozwój twojego malucha. Jeśli chcesz z nich skorzystać, w pierwszej kolejności zainteresuj się różnymi odmianami gier.

Znajdziesz wśród nich między innymi: gry strategiczne, gry fabularne, gry logiczne, gry zręcznościowe czy nawet gry ekonomiczne. Nie traktuj ich wszystkich tak samo. Dowiedz się, czym charakteryzują się poszczególne kategorie i do kogo są one kierowane.

Na pewno do tej pory uważałeś gierki dla dzieci za największe zło tego świata, przez które twój maluch nie chce się uczyć, nie chce wychodzić na dwór i przestał nawet spotykać się ze swoimi rówieśnikami. Nie generalizuj jednak wszystkiego, a najpierw sam sprawdź, z jakich programów rzeczywiście korzysta twoje dziecko. Nie możesz mu zabraniać korzystania z nich, nie wiedząc nawet, czym one właściwie są. Nie jest bowiem przesądzone, że twoje dziecko gra wyłącznie w brutalne „strzelanki”, zabija swoich wrogów i rywalizuje z innymi graczami.

Jeśli tylko zainteresujesz się jego zabawą, możesz tutaj mocno i pozytywnie się zdziwisz. Zaskoczysz się, gdy okaże się, że tak naprawdę twoje dziecko korzysta po prostu z gier logicznych – próbuje pokonywać kolejne etapy polegające np. na ustawieniu wszystkich kulek w jednym miejscu. Niektóre z takich programów mogą rozwinąć twojego malca i to pod różnymi względami. Zainteresuj się zatem tym, co on robi w swoim wolnym czasie. Dopiero gdy okaże się, że wybierane przez niego gry są dla niego nieodpowiednie, możesz mu ich zakazać i zaproponować mu dla nich pewną alternatywę.

gra jenga

Sam poszukaj zatem wartościowych programów komputerowych

Znajdź je przez Internet i sprawdź, do jakiego wieku graczy są one dostosowane. Możesz nawet poszukać informacji na temat tego, jakie gierki dla dzieci polecane są przez samych rodziców. Fora internetowe związane z tematem rodzicielstwa często zawierają w sobie liczne wątki dotyczące właśnie zabaw komputerowych. Przerażeni rodzice dzielą się na nich życiem swoich pociech.

Piszą o tym, że ich dzieciaki od razu po powrocie do domu siadają przed swoimi laptopami i komputerami, następnie grając w brutalne „strzelanki”. Tuż obok tych wypowiedzi pojawiają się jednak posty tworzone przez mniej konserwatywnych rodziców, którzy sami wynajdują dla swoich dzieci odpowiednie gierki i razem z nimi bawią się na komputerze. Weź z nich przykład.

W wolnym czasie sprawdź darmowe gry internetowe, sam spróbuj z nich skorzystać i zastanów się, jak mogłyby one wpłynąć na psychikę czy ogólny rozwój twojej pociechy. Początkowo możesz nawet bawić się razem z nią. Dzięki temu okażesz jej zainteresowanie, jednocześnie upewniając się, że korzysta ona z odpowiednich dla niej gierek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here