Zapewnienie odpowiednich warunków do wykonania pracy ma spore znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa, jak i komfortu pracowników. W miejscach, gdzie mogą występować hałasy, niezbędne jest zdecydowanie się na zastosowanie takich elementów, które pozwalają ograniczyć poziom natężenia dźwięku. Z tego powodu w urządzeniach pneumatycznych stosowane są tłumiki hałasu. Pozwala to ograniczyć nie tylko te dźwięki, które wytwarzane są przez system pneumatyczny, ale także inne elementy linii produkcyjnych. W przemyśle występowanie nadmiernego hałasu nie jest niczym wyjątkowym. Ważne jest ograniczanie jego występowania, aby poziom głośności nie był nadmierny.

Jak działają tłumiki hałasu?

Zamontowanie tłumików hałasu w systemach pneumatycznych ma na celu ograniczenie tempa wydostawania się sprężonego powietrza. To elementy, które wykonane są z takich materiałów, które skutecznie dają opór gazom. Pozwala to na jedynie częściowe wypuszczanie powietrza, co ogranicza występowania hałasów. Wynika to przede wszystkim z mniejszej różnicy ciśnienia. Oczywiście pełne ograniczenie hałasu nie jest możliwe. Jednak istotne jest, że można go efektywnie zmniejszyć. W ten sposób warunki do wykonywania pracy przez ludzi stają się mniej uciążliwe. Jednak tłumiki hałasu mogą również pełnić dodatkowe role. To przede wszystkim ograniczenie wydostawania się drobnych cząsteczek, a także pyłów. Pozwala to chronić części maszyn przed uszkodzeniami. Dla uzyskania odpowiednich efektów niezbędne jest zdecydowanie się na wybór tłumików, choćby dostępnych na https://www.martechpneumatyka.pl/armatura-pneumatyczna/tlumiki-halasu, które mają odpowiednie parametry użytkowe. Przekładają się one bezpośrednio na właściwości montowanych elementów systemów pneumatycznych.

Jakie jest zastosowanie tłumików hałasu?

Z reguły tłumiki hałasu stosowane są przy pojedynczych zaworach. Jednak mogą być wykorzystywane także za filtrami czy w otworach otwartych. Zdarza się, że wymagane jest w danym systemie pneumatycznych zastosowanie większej większych tłumików przy całych wyspach zaworowych. Wybranie odpowiednich typów ma znaczenie z punktu widzenia dostosowania ich do wymagań konkretnej sieci. W każdej z nich może być wykorzystywane ciśnienie o nieco innych parametrach. Równocześnie ważne jest, aby tłumiki były w stanie wytłumić dźwięk o różnorodnej intensywności. Wpływ na to ma między innymi to, jakie materiały zastosowały zastosowane w procesie produkcyjnym do wykonania danego elementu. Nie bez znaczenia jest także to, jaka jest odporność konkretnego urządzenia na czynniki zewnętrzne. Do najważniejszych zaliczyć można między innymi temperaturę czy wilgoć, która występować może w konkretnych miejscach, gdzie realizowana jest praca.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here