Sprężyny gazowe – jakie jest ich zastosowanie?

0
674

Sprężyny gazowe swoje zastosowanie znajdują w wielu różnych branżach. Ich działanie polega na tym, iż dzięki temu, że napełnione są gazem, którego siłą są w stanie przyciągać i podnosić różnego rodzaju przedmioty. Umożliwia to dostosowanie tego rodzaju sprężyn do konkretnych maszyn i urządzeń.

Zastosowanie w wózkach widłowych

Sprężyny gazowe bardzo często wykorzystywane są w przypadku wózków widłowych. Zwykle tego typu sprężyny montowane są w oknach, drzwiach oraz klapach. Zapobiegają one niespodziewanemu zamknięciu się drzwi czy okien. Dzięki temu operator wózka widłowego może pracować w bezpieczniejszych warunkach, ponieważ dzięki sprężynom gazowym unika on ryzyka odniesienia jakiegoś urazu. Sprężyny znajdują się również w samych widłach. Dzięki nim możliwe jest prawidłowe ich rozstawienie.

Zastosowanie w samochodach

Także w samochodach sprężyny gazowe znajdują swoje zastosowanie. Montowane są głównie w klapach do bagażnika oraz w maskach. Dużą załatą tego typu sprężyn jest z pewnością fakt, iż są one elementem wymiennym. Dzięki temu, jeśli dojdzie do usterki, sprężynę gazową można wymienić na nową. Co ważne, ten rodzaj sprężyn montowany jest we wszystkich samochodach.

Zastosowanie w domach

Warto wiedzieć, że sprężyny gazowe znajdują się również w niemal każdym domu. Swoje zastosowanie znajdują na przykład w przypadku okien dachowych. Ich zadaniem jest tutaj utrzymanie uchylonego okna w określonej, pożądanej pozycji. Dzięki temu nie ma takiej możliwości, aby okno samo się zamykało bądź jeszcze bardziej uchylało. Dodatkowo ten rodzaj sprężyn montowany jest w różnego rodzaju instalacjach oddymiających. Zadaniem takich instalacji jest odprowadzanie z pomieszczeń wszelkich niebezpiecznych gazów. Sprężyny gazowe sprawią, że klapy w tego typu instalacjach mogą działać bez żadnego dodatkowego zasilania.

Zastosowanie w trudnych warunkach

Sprężyny gazowe świetnie się sprawdzają w różnego rodzaju trudnych warunkach. Dlatego często montowane są choćby w drzwiach przeciwpożarowych. Ważne jest jednak, aby w takim przypadku sprężyny były odpowiednio dopasowane. Oznacza to, że muszą być one umieszczane w specjalnej tubie ochronnej. Alternatywą w takim przypadku może być również zastosowanie sprężyn gazowych wykonanych ze stali nierdzewnej. Są one wówczas odporne na działanie ognia czy wilgoci. Nie szkodzą im również żadne zabrudzenia.

Sprężyny gazowe jak widać mogą mieć różne zastosowanie. Element ten jest powszechnie wykorzystywany. Zarówno w przemyśle, jak i w przypadku przedmiotów codziennego użytku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here