Pierwsze miesiące życia dziecka są bardzo intensywne dla rodziców. Kobieta musi czuwać przy szkrabie niemal cały czas, ponieważ wymaga on regularnego karmienia i doglądania. Każdy opiekun powinien zapewnić maluchowi jak najlepsze warunki, a przy tym dbać o jego komfort i zdrowie. Bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na wszystkie niepokojące ruchy i dolegliwości. Jeżeli dziecko zachowuje się inaczej niż dotychczas to warto zwrócić się o pomoc do lekarza.

Niemowlaki mogą w najróżniejszy sposób pokazywać, że coś im dolega

Musimy zatem przyglądać się dziecku i dbać o to, aby nie zagrażało mu żadne niebezpieczeństwo. Jeżeli wybieramy się z maluchem na dwór, to musimy pamiętać o odpowiednim ubraniu, które ochroni go przed wiatrem, słońcem, czy też zimnem. W ten sposób unikniemy przegrzania lub przeziębienia.

Musimy wiedzieć, że temperatura niemowlaka może znacznie różnić się od normy u dorosłego człowieka. U małych dzieci organizm i układ odpornościowy dopiero się rozwija, dlatego niektóre sprawy mogą być dla nas zaskakujące. Oczywiście warto zawsze zachować czujność, jednak nie możemy wpadać w panikę, gdy zauważymy nieznaczne zmiany. Prawidłowa temperatura ciała niemowlaka waha się pomiędzy 35 a nawet 38 stopni. Jeżeli zauważymy na termometrze temperaturę powyżej 38 to dopiero wtedy warto zwrócić się do lekarza.

Pamiętajmy, aby odpowiednio ubierać nasze dziecko w domu. Jeżeli pociecha ma podwyższoną temperaturę, to warto zwrócić uwagę na to, czy nie ubraliśmy jej zbyt grubo. W takiej sytuacji należy dotknąć klatki piersiowej dziecka, która powinna być sucha i ciepła. Jeżeli dziecko się poci to warto rozebrać jedną warstwę i obserwować szkraba. Może zdarzyć się również, że niemowlak będzie odczuwać zimno. Najważniejsze jest to, aby ubierać dziecko warstwami, które w każdym momencie możemy uzupełnić lub zdjąć.

temperatura niemowlaka

Dodatkowo trzeba zadbać o odpowiednie warunki w pomieszczeniu. Optymalna temperatura w pokoju malucha to 20-22 stopnie. W sezonie grzewczym nie możemy rozkręcać wszystkiego tak, że w pokoju będzie zbyt gorąco. W lato należy pamiętać o tym, aby regularnie wietrzyć pomieszczenie. Uważajmy jednak na zbyt silny wiatr i przeciągi.
Jeżeli zadbamy o swoją pociechę, to będziemy mogli cieszyć się jego prawidłowym rozwojem. Opiekunowie muszą zadbać niemal o każdy szczegół w życiu dziecka.

Niemowlak wymaga mnóstwa uwagi, a przede wszystkim nie należy zostawiać go samego w pokoju na zbyt długi okres czasu. Jeżeli mamy taką możliwość, to warto przenieść łóżeczko do najczęściej użytkowanego pokoju. W ten sposób będziemy wiedzieć jak czuje się nasz szkrab, a przy tym nie przeoczymy żadnych niepokojących zachowań. Niemowlak większość czasu poświęca na sen i regenerację. Każda mama musi pamiętać o porach karmienia. Jeżeli maluch nie wybudza się sam, to warto mu w tym pomóc.

Pamiętajmy, że z małym dzieckiem musimy obchodzić się ostrożnie i delikatnie

Należy zwracać uwagę na odpowiednie ułożenie ciała, a w szczególności na główkę. Dzięki temu dziecku będzie wygodnie i rozwinie się prawidłowo. Wszelkie wątpliwości powinniśmy zgłaszać do pediatry. Jeżeli temperatura ciała przekracza 38 to należy udać się na badania. Odwiedzanie specjalistów jest bardzo ważne, ponieważ będziemy mogli dowiedzieć się najważniejszych informacji.

Niektóre choroby mogą rozwijać się skrycie, w szczególności u dzieci. Maluchy nie są w stanie same zasygnalizować nam co im dolega. Musimy zatem polegać na intuicji i w razie potrzeby zwrócić się o pomoc do doświadczonych osób. W każdym przypadku warto poprosić o dodatkowe badania, szczególnie wtedy, gdy dolegliwości nie ustępują lub się powtarzają. Może okazać się bowiem, że dziecko choruje na coś, czego nie widać na pierwszy rzut oka.

niemowlak

Jeżeli zadbamy o wszystkie prawidłowe warunki, to będziemy mogli pochwalić się zdrowym, silnym dzieckiem. Warto poświęcać mu jak najwięcej wolnych chwil, a z czasem uczyć go prawidłowych zachowań. Świeżo upieczeni rodzice często nie są pewni swoich poczynań oraz wahają się w podjęciu jakiejś decyzji. Jeżeli nie potrafimy stwierdzić co jest najlepsze dla dziecka, to warto skorzystać z poradników czy informacji w internecie.

Dzięki doświadczeniu innych osób dowiemy się jak należy wykonywać dane czynności, a także sprawdzimy, jakie zachowania są prawidłowe. W najwcześniejszych tygodniach życia dziecka możemy potrzebować pomocy bliskich osób. Jeżeli nie wiemy jak działać, aby nie zaszkodzić kruszynce, to warto zaangażować doświadczone osoby z rodziny lub najbliższych znajomych. Dzięki temu poznamy odpowiednie techniki i nowe tricki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here