Trudne dziecko to częsty przypadek u wielu osób. Nie jest łatwo sobie z tym poradzić. Dla wielu rodziców jest to problem wstydliwy, dlatego rodzic stara się nie mówić nic nikomu na ten temat. Uważa się, że może dziecko z tego wyrośnie i będzie z nim wszystko dobrze? Niestety, ale jeśli nie zadziałamy w porę to dziecko z wiekiem będzie coraz gorsze.

Zauważmy, że jedni rodzice mogą pójść z dzieckiem do sklepu z zabawkami i z niego wyjść bez kupowania czegokolwiek. Inni rodzice mają ogromne problemy, bo dziecko leży na podłodze i krzyczy, że coś chce. Trudne dziecko to koszmar wielu rodziców i co gorsza takie dziecko jest w stanie doprowadzić nawet do sytuacji, kiedy rodzice czy partnerzy się rozstają. To straszne, ale właśnie tak się dzieje, że w związku coś pęka i ludzie się rozchodzą.

Jakie to trudne dziecko?

Objawy mogą być takie jak opisane, ale ®również mogą być inne. Trudne dziecko to takie, do którego trudno będzie nam dotrzeć. To oznacza, że jeśli nie zaczniemy nad dzieckiem pracować to będzie coraz gorzej. Dzisiaj nie mamy na nic czasu, dlatego zapominamy o tym, że to my jesteśmy rodzicami i jeśli nie zaczniemy robić coś z dzieckiem, które posiadamy to niestety, ale sytuacja będzie coraz trudniejsza do opanowania. Dziecko, które pójdzie do przedszkola zacznie bić rówieśników, zacznie być bardzo agresywne i nie będzie słuchało żadnych poleceń.

Panie, które prowadzą nasze dziecko w przedszkolu najpierw zaczną próbować zmieniać jego zachowanie, a później odeślą nam dziecko do szkoły specjalnej. Na pewno tego nie chcemy, dlatego włączmy trochę pracy ze swojej strony w dziecko. Nie każdy przypadek jest łatwy do okiełznania, ale w wielu przypadkach dziecko, które krzyczy, płacze, wrzeszczy ma nam coś do powiedzenia. Może dla nas dziecko to problem i jeśli ogląda bajki i gra w gry to wtedy się cieszymy? Niestety, ale to nie zakończy się dla nas zbyt dobrze i się o tym przekonamy. Dziecko, które jest pozostawione samo sobie nie wyrasta na nikogo wartościowego.

Rodzicom wydaje się, że można problem z trudnym dzieckiem załatwić bardzo łatwo, a mianowicie będziemy mu ustępować.  Nie chcesz iść tutaj dobrze pójdziemy tam, chcesz to kupimy Ci byle byłby spokój. Niestety, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie, bo dziecko w pewnym momencie myśli, że można tak wszędzie coś dla siebie ugrać.

mała dziewczynka

Idzie do znajomych i wymusza wszystko na innych dzieciach, które nie chcą ustępować. Najgorsze jest to, że wielu rodziców, którzy mają trudne dzieci widzi problem nie wśród ich dzieci, a tych znajomych, bo to tamte dzieci nie chcą robić tego, co ich chce. Niestety problem z wychowaniem dziecka leży po stronie rodziców i warto byłoby się nad tym zastanowić.

Co trzeba zrobić?

Trzeba obserwować dziecko. Jeśli jest zbyt pobudliwe to trzeba organizować mu czas i zabawy. To nasze dziecko i to jak o nie zadbamy teraz i jak je wychowamy będzie rzutowało na całe jego życie. Pomijamy dzieci, które mimo wprowadzenia zmian się nie zmieniają. Oznacza to, że u takich dzieci są jakieś problemy psychiczne i bez pomocy psychologa, a nawet psychiatry się nic nie uda zrobić.

Zauważmy, że takie trudne dzieci pojawiały się już w wielu programach, w których były nianie, które pomagały. Dopiero później te super metamorfozy okazywały się zastosowanie silnych leków uspokajających dla dziecka. W telewizji ładnie to wyglądało, ale na żywo już nie, dlatego musimy sami pracować nad dzieckiem. Jeśli sobie nie radzimy to pomoc specjalistów będzie tutaj jak najbardziej wskazana i nie można o tym zapominać.

sposob na trudne dziecko

Skąd się bierze przemiana dziecka?

Dzieci nie zawsze są tymi złymi od samego początku. Może wpływ na to mieć pojawienie się drugiego dziecka. Może również wpływ mieć rozstanie rodziców albo ciągłe kłótnie. Róbmy wszystko rozważnie i myślmy nie tylko o sobie, ale również o dziecku, które jest blisko nas. To, co my robimy dziecko będzie robiło w przyszłości, dlatego ma to takie bardzo duże znaczenie i nie można o tym zapominać. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i walczyć o swoje dziecko.

Wtedy są o wiele większe szanse na to, że pozytywna zmiana się pojawi. Jeśli sami sobie nie poradzimy to trzeba szybko zgłosić się do kogoś, kto się na tym zna o wiele lepiej. Wtedy powiedzą nam, jakich błędów unikać i co konkretnie zastosować. Na pewno będzie to dla nas pomocna lekcja i to, czego się dowiemy wykorzystamy u dziecka. Robimy wszystko żeby nasze dziecko zmieniło się, chociaż trochę na lepsze. Tylko wtedy będziemy z dziecka i z siebie bardzo zadowoleni, a na pewno na tym nam bardzo zależy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here