Zbrodnia, szybkie zwroty akcji oraz złożone osobowości bohaterów – te wspólne cechy łączą różne książki trzech cenionych pisarek z gatunku kryminał. Okazuje się, że panie są równie błyskotliwe, jak popularni pisarze płci męskiej, a ich powieści są tak samo dobre. Po jakie tytuły sięgać?
Powszechnie znaną i niekwestionowaną królową jest Katarzyna Bonda, która w swoich ciekawie skonstruowanych powieściach, takich jak np. https://matfel.pl/tra-pol-198293-Katarzyna-Bonda.html, prezentuje wartkie akcje i zagadki. Interesujące i popularne są pozycje Katarzyny Puzyńskiej czy nieustępującej jej Olgi Rudnickiej. Wszystkie autorki zachwycają misternym planem zbrodni prawie doskonałej oraz tym, że utrzymują napięcie od pierwszej, do ostatniej strony.
Katarzyna Bonda – autorka powieści z udziałem detektywa Meyera
Zadebiutowała w 2007 r. powieścią kryminalną „Sprawa Niny Frank”, doskonale przyjętą przez krytyków i publiczność oraz nominowaną do Nagrody Wielkiego Kalibru. Powieść jest pierwszą częścią popularnego cyklu o detektywie – Hubercie Meyerze, który przyniósł autorce ogromną popularność. Bohater to profiler, dobrze znający się na ludzkiej psychice, a w literaturze kryminalnej Bondy typuje sprawców. Czytelnicy pokochali tę postać, podobnie jak sama pisarka, ponieważ przygodom Meyera poświeciła aż 6 części. Główny bohater był efektem współpracy autorki z cenionym polskim profilerem, Bogdanem Lachem, wspólnie z którym napisała książkę dokumentalną „Zbrodnia niedoskonała”, przybliżającą na przykładach rzeczywistych spraw kryminalnych metodologię i praktykę profilowania policyjnego.
Katarzyna Puzyńska – twórczyni sagi o policjantach z Lipowa
Pierwsza powieść Puzyńskiej – „Motylek” została bardzo dobrze przyjęta przez publiczność i krytyków, dlatego fani pisarki doczekali się kolejnych przygód policjantów z Lipowa. W sumie kobieta poświeciła im aż 14 książek! Wszystkie trzymają w napięciu tak samo dobrze, jak klasyczne kryminały psychologiczne. Puzyńską porównuje się nawet do Agathy Christie i szwedzkiej królowej kryminałów, Camilli Läckberg. We wszystkich książkach starannie portretuje postaci pierwszego i drugiego planu. Autorka stosuje ciekawe intrygi, jakie powstają w małej społeczności – każdy coś ukrywa, kłamie i kluczy, bo ma na sumieniu mniejsze lub większe grzeszki, dlatego czytelnik ciągle zastanawia się, kto jest sprawcą. Fabuły Puzyńskiej udowadniają, że ma doskonały warsztat prozy kryminalnej i ewidentny talent do wymyślania kryminalnych historii.
Olga Rudnicka – autorka powieści kryminalistycznych w starym stylu
Pisze kryminały z dreszczykiem, w których można znaleźć również humor i pozytywną energię. Jest zbrodnia i śledztwo, ale nienacechowane wulgaryzmami, dzięki czemu można raczyć się wysublimowanym złem, podanym w przystępnej formie. Intrygi kryminalne Rudnickiej są świetnie przemyślane i mocno rozbudowane. Autorka ukończyła Pedagogikę w Wyższej Szkole Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu. Poza pisaniem zajmuje się asystą osób niepełnosprawnych w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej w Śremie. Oprócz najnowszej książki „Nieszczęście w szczęściu” znanymi i polecanymi pozycjami, jakie wyszyły spod jej pióra, są: „To nie jest mój mąż”, „Martwe Jezioro”, „Zacisze 13”, „Zacisze 13 Powrót” oraz „Czy ten rudy kot to pies”.