Wszyscy rodzice mają obowiązek dbania o swoje dzieci. Zapewnić im bezpieczne i wygodne warunki do życia, otaczać je opieką, sprawiać, aby było ono zdrowe i bezpieczne. Dotyczy to wszystkich sfer życia. Każdy opiekun powinien odpowiednio dobierać środki wychowania oraz produkty potrzebne do wykonywania codziennych czynności.

Ważnym przedmiotem codziennego użytku jest fotelik samochodowy. Jest on niezbędny już w pierwszych momentach życia malucha. Rodzic wracający ze szpitala po porodzie, ma obowiązek przewieźć swoją pociechę w odpowiednim nosidełku, które będzie prawidłowo przyczepione do siedzenia auta. Dziecko w foteliku jest mniej narażone na jakiekolwiek obrażenia w przypadku kolizji. W Polsce istnieje obowiązek przewożenia dzieci w odpowiednio przystosowanych do tego siedziskach.

Obecnie zniesiono granice wiekowe, które określały wiek, do którego należy używać fotelika. Zamiast tych granic ustalono limity wzrostowe. Dziecko przewożone na tylnym siedzeniu musi osiągnąć minimum 135 cm wzrostu, aby mogło jechać bez siedziska lub podstawki.

Ograniczenia te zmieniają się w sytuacji siedzenia dziecka z przodu pojazdu

Tutaj granicą jest 150 cm. Za nieodpowiednie przewożenie młodych ludzi, przewidziane są kary w postaci mandatu. Opiekunowie powinni także, zdawać sobie sprawę z zagrożeń, jakie mogą wynikać z nieodpowiedniego transportu swoich podopiecznych. Powinni świadomie zabezpieczać młodą osobę, przed jakimikolwiek ubytkami w przypadku, gdy dojdzie do stłuczki lub innego wypadku.

foteliki samochodowe

Każdy rodzic lub osoba przewożąca dzieci w samochodzie musi zadbać o to, by na jego wyposażeniu był fotelik samochodowy. Aby był on bezpieczny i można było w pełni wykorzystać jego możliwości, należy odpowiednio dobrać siedzisko. Na rynku jest możliwość wyboru różnych marek tego produktu. Różnią się one między sobą wyglądem zewnętrznym, a także dodatkowymi opcjami, jakie oferują producenci. Wytwarzane są z różnych materiałów, z dodatkowymi bajerami, a także takie, które gwarantują coraz większe bezpieczeństwo.

Producenci prześcigają się w trwałości oraz różnorodności swoich produktów, często uzależniając od tego ich cenę.
Aby dobrze dobrać fotelik należy przede wszystkim przymierzyć go do siedzenia samochodu. Ważnym jest, aby profil fotelika pokrywał się z fasonem krzesła samochodowego. Uniemożliwia to przesuwanie się fotelika oraz odstawanie od kroju siedzenia.

Dzięki takiemu dopasowaniu siedzisko będzie wygodne i odpowiednio przypięte.
Obecnie jest możliwość różnorakiego przypięcia siedzisk do kanapy samochodu. Najbezpieczniejszym i bardzo wygodnym rozwiązaniem jest połączenie typu isofix. System ten składa się z dwóch uchwytów, które znajdują się między siedziskiem, a oparciem fotela.

Dzięki tego rodzaju zaczepom montowanie siedziska staje się proste i bardzo szybkie. Zamontowany w ten sposób fotelik jest sztywno przytwierdzony do samochodu, a jego przesuwanie się jest niemożliwe.

Mniej bezpiecznym rozwiązaniem jest przyczepianie fotelika do auta za pomocą pasów bezpieczeństwa. Jednak należy pamiętać, że takie połączenie może być luźne, a fotelik może przesuwać się razem z dzieckiem.
Wybierając siedzisko dla swojej pociechy, trzeba zwrócić uwagę na specyfikację fotelika. Dobranie odpowiedniego zależy od masy ciała dziecka. Foteliki posiadają pewne limity, w jakich ciężar malucha powinien się zmieścić.

dziecko w aucie

Foteliki samochodowe różnią się między sobą tworzywem, z którego są wykonane, a także różnego rodzaju obszyciami. Materiał, z którego wykonane jest siedzisko nadaje trwałości i jakości wytworzonego produktu.
Ze względu na wiek i wagę osoby przewożonej można kupić fotelik zabudowany lub otwarty, a także taki, który montuje się przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Dla najmłodszych wykorzystywane są specjalne nosidełka, które zazwyczaj przytwierdza się na przednim siedzeniu.

Istotnym elementem fotelika są pasy

Jedne modele mają je w komplecie, a dziecko zapinane jest wielopunktowo, co daje większe bezpieczeństwo. Inne siedziska wykorzystują pasy samochodowy.
Każdy z fotelików posiada instrukcję obsługi oraz specyfikację, która pozwala odpowiednio dobrać fotelik do naszych potrzeb. Należy stosować się do ograniczeń, które posiada dany produkt, a także montować go zgodnie z instrukcją przekazaną przez producenta.

Wybierając siedzisko do przewożenia dziecka, należy zwrócić uwagę na to, czy posiada ono certyfikaty i oznaczenia, dopuszczenia produktu do użytku.
Każdy rodzic powinien świadomie i dokładnie korzystać z funkcji i przeznaczenia fotelika, a razem ze wzrostem i dorastaniem swojej pociechy wymienić model na odpowiedni dla podopiecznego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here