Rodzina to wyjątkowa wspólnota w jakiej żyją ludzie. Posiadanie lub nie posiadanie rodziny na pewno ma swoje plusy i minusy, jednak zgodnie z powiedzeniem, ludzie to zwierzęta stadne – dlatego znaczna większość tworzy niewielkie lub bardzo rozległe wspólnoty zwane rodzinami lub pragnie do takiej wspólnoty należeć, założyć ją.

Jakie zazwyczaj pierwsze skojarzenia mają ludzie związane z rodziną ?

Z reguły są to rzeczy ciepłe i przyjemne, chociaż wszyscy doskonale wiemy, że nie każda rodzina taka jest. Niestety zdarzają się takie, które reszta społeczeństwa określiła by jako „patologiczna rodzina”. Wiąże się to z przemocą, alkoholizmem i narkotykami.

Wracając jednak do tej prawidłowej postawy jaką przyjmuje na szczęście większość rodów to sprawami, kojarzącymi się z rodziną są z pewnością różne waśnie i spory, kończące się z reguły zgodą lub darciem kotów do końca życia, co w dziwny sposób ma swój urok.

Powiedzenie, że z rodziną wychodzi się dobrze tylko na zdjęciach nie wzięło się przecież znikąd. Całkowicie ciepłymi i pozytywnymi skojarzeniami są przeróżne święta spędzane razem takie jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc, imprezy okolicznościowe, czyli wesela, urodziny, imieniny, komunie i tak dalej…
A przede wszystkim z rodziną kojarzą się dzieci. Mogą to być Twoje własne dzieci, młodsze rodzeństwo, kuzynostwo, chrześniaki i chrześniaczki. Rodzina bez dzieci zdaje się być w pewien sposób wybrakowana.

chłopak i dziewczyna

Naturalnym obrazem jest na przykład grupa tańczących gości na parkiecie a między nimi biegające dzieci, które zawsze wprowadzą trochę zamieszania. Zazwyczaj słodko ubrane w sukienki lub garnitury dla dzieci, wyglądają jak słodkie miniaturki swoich rodziców.

To właśnie dziecko sprawia, że dwoje tak naprawdę zupełnie sobie obcych ludzi, staje się rodziną. Rodzice przed posiadaniem dziecka mogą tworzyć związek małżeński, żyć razem i czuć się w rodzinie swojego partnera jak w domu. Jednak bez dziecka nie posiadają oni swego rodzaju łącznika z krwi.

A to właśnie krew, geny są cechą wspólną danego rodu. Gdy w małżeństwie lub związku pojawia się dziecko, to do tego czasu para, której ani geny wcześniej nie były w żaden sposób połączone otrzymuje od życia nową istotę, pochodzącą z ich ciał, będącą w pewien sposób ich łącznikiem. Od tej pory są pełną rodziną ze wspólnymi genami.

Oczywiście rodzina to nie jedynie biologia, chociaż tak powinno być. Niestety na świecie jest wiele zła i przeróżnych sytuacji jakie spotykają ludzi. Czasami rodzice nie mogą stworzyć rodziny dla siebie i swojego dziecka. Przyczyn może być wiele. Ciąża w zbyt wczesnym wieku z osobą, z którą jednak nie chce się spędzić życia. Choroba odbierająca jednego z rodziców lub nagły wypadek.

Nieodpowiedzialność prowadząca do porzucenia dziecka, w najlepszym przypadku pod postacią oddania go do domu dziecka, w najgorszym pozostawienia na śmietniku.
Są to drastyczne scenariusze, które wielu rodziców kochających swoje dzieci nie potrafi zrozumieć, ale niestety zdarzają się.

Czy w takim razie porzucone, niechciane lub osierocone dzieci nie mają szansy dorastać w rodzinie z powodu braku odpowiednich genów? Lub małżonkowie, mający problem z płodnością nie stworzą nigdy pełnej rodziny poprzez połączenie genów? W pewien sposób tej prawdziwej rodziny jaka powinna być czyli z krwi i kości posiadać oni nie mogą. Ale ludzie są istotami posiadającymi wyjątkowe umiejętności, jedną z nich jest miłość. Ona także może sprawić, że biologicznie nieprawdziwa rodzina, stanie się prawdziwą pod względem uczucia. Czasami ważniejsze od istnienia biologicznej więzi jest ta więź uczuciowa, która potrafi stworzyć niepowtarzalną rodzinę.

chłopak w muszce

Co z tego, że dziecko tworzy rodzinę w wspólnocie, w której króluje alkohol? Jest to tylko rodzina „na papierze”, nie da ona odpowiedniego ciepła i miłości potrzebnych do kształtowania młodego pokolenia i w przyszłości przedłużenia rodu. Wynika z tego, że o wiele ważniejszym od genów jest to co czuje jeden człowiek względem drugiego.

Najpiękniejszym scenariuszem jest taki, w którym każdego dziecko jest szczęśliwe w rodzinie ze swoimi biologicznymi rodzicami. Zdrowo dorasta, rozwija się a w przyszłości wraz z wybrankiem/wybranką przedłuża, powiększa swój ród.

Świat nie jest taki wspaniały i jeżeli nie ma możliwości zaznania miłości od biologicznej rodziny tylko jakieś patologiczne nawyki i siniaki, to większe szczęście można odnaleźć wśród niespokrewnionych ludzie, lecz mających umiejętność kochania i dzielenia się swoim szczęściem i miłością z innymi. Dzieci są przyszłością każdej rodziny i każdego kraju, dlatego trzeba dbać o nie bo tylko na solidnym fundamencie może zostać zbudowana dobra rodzina.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here