Słowa mówione to bardzo ważna część w naszym życiu. Bo to przecież właśnie dzięki słowom nasza komunikacja przebiega w wyjątkowo sprawny sposób. Dzięki dobrze dobranym słowom możemy w jasny i przystępny sposób wytłumaczyć innym ludziom, co mamy na myśli. Dzięki słowom możemy wyrazić niemal wszystko, choć niektóre rzeczy opisać słowami jest wyjątkowo trudno. Ale jak to się mówi – dla chcącego nic trudnego!

Proszę sobie tylko wyobrazić, jakby wyglądała komunikacja międzyludzka, gdybyśmy nie mogli posługiwać się słowami. Aby przekazać innym jakąś wiadomość, musielibyśmy używać gestów lub innych rzeczy. I nie mielibyśmy gwarancji na to, że komunikat, jaki wysyłaliśmy do odbiorcy, został przez niego zrozumiany we właściwy sposób. Ale to działa także w drugą stronę. Bo my przecież też moglibyśmy mieć problem z tym, żeby zrozumieć to, co chciał nam przekazać nasz rozmówca, prawda?

W końcu nie zawsze da się domyślić po gestach, co chce nam powiedzieć druga osoba. Osoby, które już od dłuższego czasu nie są w stanie używać mowy oraz osoby, które od dnia narodzin były skazane na to, że nie będą mogły mówić, posługują się specjalnym językiem.

Język ten oparty jest właśnie na gestach i ruchach dłoni. No ale niestety osoby, które nie uczyły się znaczeń poszczególnych znaków, nigdy nie domyślą się, co chciała przekazać dana osoba. Innym sposobem na komunikację jest także pisanie słów na kartce. Ale pomyśl tylko ile by to zajęło czasu, gdybyś chciał spisać na papier monolog, jakiego niestety nie możesz wygłosić.

O kwiecistą mowę warto zadbać

Oraz oczywiście o odpowiednią dykcję. Jeżeli ktoś się jąka czy zacina, to owszem, da się zrozumieć, co chce powiedzieć, ale sam przyznaj, że takiej osoby nie słucha się zbyt przyjemnie, prawda? Szczególnie wtedy, kiedy jest wykładowcą na twojej uczelni… Jeżeli masz dziecko, to z całą pewnością warto zadbać o to, by już od najmłodszych lat swojego życia potrafiło dobrze się wypowiadać. Na pewno będziesz musiał dużo do niego mówić, nawet wtedy, kiedy ono samo jeszcze nie potrafi wypowiedzieć ani słowa.

wiersze dla dzieci do recytacji

Dzięki temu, że ty ciągle będziesz wypowiadał jakieś słowa, twoje dziecko będzie je sobie przyswajało. A dzięki temu z kolei łatwiej przyjdzie mu zrozumienie słów – ich znaczeń – oraz wypowiadanie ich. Kiedy dziecko jest starsze, to warto poszukać jakieś wiersze dla dzieci do recytacji i zachęcić dziecko do tego, by się go nauczyło na pamięć, a potem wygłosiło przed publicznością, na którą będą się składać rodzice, rodzeństwo i dziadkowie. Dzieciaki lubią taką zabawę, szczególnie jeżeli dostaną za to gromkie brawa i jakąś nagrodę.

Właśnie to ostatnie w szczególny sposób powinno zachęcić dziecko do nauczenia się wierszyka i wyrecytowania go. Oczywiście wiadomo, że dziecko może stresować się takim występem. Wtedy należy zapewnić go, że wszyscy będą zachwyceni i potem ten zachwyt okazać. Już w przedszkolu dzieciaki często uczą się różnych wierszyków. Na przykład na jakieś przedstawienie z okazji dnia mamy/babci czy taty/dziadka.

To dla nich dodatkowa zabawa, bo wtedy do przedszkola przychodzą członkowie jego rodziny i oglądają występ, a potem jest wspólna zabawa. A w szkole podstawowej są już organizowane konkursy z nagrodami i wyróżnieniami, w których chodzi właśnie o to, by jak najlepiej wyrecytować jakiś wierszyk. Takie konkursy recytatorskie uczą dzieciaków wiele rzeczy. Pierwszą rzeczą jest to, że ćwiczą swoją pamięć, bo przecież w takim konkursie nie mogą czytać wierszyka, tylko wygłosić go z pamięci.

wiersze dla dzieci

Po drugie, w trakcie takich konkursów dzieciaki ćwiczą wypowiadanie się przed publicznością. A wiadomo przecież, że takie wystąpienia potrafią być bardzo stresujące, nawet dla osób dorosłych. Zatem jeżeli dziecko uczy się wierszyka na pamięć, a potem staje przed publicznością, by je wygłosić, to w ten sposób walczy ze swoimi lękami. Wiadomo, że niektórym dzieciom przyjdzie to z niezwykłą łatwością, ale jednak wiele dzieci będzie zestresowanych.

Boją się, że zapomną tekstu albo, że w pewnym momencie się zatną i nie będą w stanie powiedzieć ani słowa więcej. I wyobrażają sobie, że wtedy publiczność zacznie na nich patrzeć z politowaniem, a potem wszyscy wybuchną gromkim śmiechem.

Wiadomo, że rodzice są wyrozumiali i nigdy by tego nie zrobili swojemu dziecku, ale przecież dzieci o tym nie wiedzą. Dla nich to bardzo ważne, by wypaść jak najlepiej. A rodzice po prostu docenią to, że ich pociecha wygłasza wiersz przed publicznością w szkolnym konkursie i będą z tego powodu niezwykle dumni i zachwyceni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here