Duża część przedsiębiorstw działających na terenie całego kraju, korzysta z flot samochodowych. Jest to bowiem niezbędne narzędzie pracy w wielu branżach. Koszty związane z utrzymanie floty aut, są niestety bardzo wysokie. Istotną oszczędnością z tego tytułu, będzie więc mądre wyznaczanie trasy przejazdu. Wielu menedżerów, którzy zdecydowali się na optymalizację tras przejazdów swoich samochodów, już po pierwszym miesiącu zauważyło pożądany efekt. Co możemy uzyskać stosując tą metodę?

Tańsze podróże służbowe autem

Najważniejszą zaletą optymalizacji tras przejazdów samochodów flotowych, jest zmniejszenie liczy przejechanych kilometrów. Przekłada się to przede wszystkim na mniejsze zużycie paliwa. Mniejsze spalanie to oczywiście mniejsze wydatki na paliwo, które niestety nie należy do najtańszych. Dla przykładu, jeżeli zoptymalizujemy trasę tak, aby zaoszczędzić 5 litrów paliwa dziennie, wówczas w skali miesiąca, zaoszczędzimy około 105 litrów paliwa. Przy aktualnych cenach na stacjach benzynowych, oszczędność może wynieść nawet 500 zł netto miesięcznie. Przy flocie składającej się z kilku lub kilkudziesięciu samochodów, oszczędności w skali miesiąca lub roku, robią się więc bardzo duże.

Odpowiednie wyznaczanie tras, pozwala również na zaoszczędzenie czasu pracowników. Jest to o tyle istotne, że pracownik ma możliwość szybszego powrotu do domu z trasy, a tam samym nie istnieje konieczność wypłacaniu mu nadgodzin. Ciężko w tym miejscu stwierdzić jakiej wysokości mogą być to oszczędności, ale z pewnością oszczędność czasu powinna być atrakcyjna dla fleet menedżerów.

Jak wygląda optymalizacja trasy przejazdu

Do wyznaczanie trasy samochodowej, będzie potrzebny odpowiedni system monitoringu, oparty na technologii GPS. Nowoczesne lokalizatory montowane w autach posiadają znacznie więcej funkcji niż tylko ich śledzenie. Czujniki są między innymi w stanie określić spalanie samochodu, styl jazdy kierowcy, czy prędkość z jaką pojazd się aktualnie porusza. Jest to bardzo ciekawa funkcja, ponieważ daje fleet menedżerowi podgląd na to, jak auta służbowe traktowane są przez pracowników. Na rynku dostępne są również moduły do optymalizacji tras. Wówczas po wprowadzeniu celu podróży, wagi samochodu i wagi ładunku, system sam zaproponuje najlepszą trasę. Trasa będzie wyznaczona pod względem oszczędności czasu i paliwa. System pomoże oszacować również w przybliżeniu koszt przejazdu z z punktu A do punktu B. Pozwoli to na znacznie lepsze planowanie wydatków związanych, np. z kosztem dostaw towarów do klientów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here