Młodzi rodzice prędzej czy później sami mogą się przekonać o tym, czym są te wszystkie nieprzespane noce, o których do tej pory słyszeli wyłącznie od swoich bardziej doświadczonych znajomych, posiadających już własne rodziny. Co noc bezskutecznie usiłują uśpić swojego maluszka i co noc muszą do niego przynajmniej kilka razy wstawać, aby ponownie ukołysać go w swoich ramionach, uspokoić go i opanować jego głośny płacz. Sen niemowlaka nie zawsze jest ciągły i spokojny.

Małe dziecko potrafi wybudzać się w nocy średnio co kilkanaście minut, wołając swoich rodziców krzykiem lub płaczem. Początkowo rodzie specjalnie się tym nie przejmują, ale jeśli takie zachowanie zaczyna się powtarzać, sami stają się tym wszystkim zmęczeni i poprzez ciągłe wybudzanie się ze snu rano budzą się kompletnie bez energii, której potrzebują do zajmowania się dzieckiem czy zwykłej pracy.

Co zatem mogą zrobić, aby ułatwić swojemu dziecku zasypianie i sprawić, by w swoim łóżeczku spokojnie spędzało ono przynajmniej tych kilka godzin? Jest na to parę sposobów.

Oczywiście dzieci są różne i każdy maluszek może zachowywać się zupełnie inaczej podczas nocnego bądź wieczornego odpoczynku. Wszystko zależy tutaj od jego charakteru i indywidualnych, genetycznych cech osobowości. Niektóre dzieci są bardzo spokojne, inne z kolei niezwykle aktywne i wiecznie pobudzone. Czasem więc ciągłe wybudzanie się dziecka nie jest winą samych rodziców. Nierzadko nie mają oni na to żadnego wpływu, bo jeśli z natury ich pociecha jest aktywna, logicznie rzecz biorąc nie będzie w stanie przespać całej nocy spokojnie.

Sen niemowlaka można zresztą podzielić na kilka charakterystycznych etapów

Specjaliści wyróżniają ich aż sześć – podczas każdego z nich dziecko zachowuje się inaczej. Gdy zapada w głęboki sen, spokojnie leży w łóżku, ale potem następuje etap czuwania, podczas którego dziecko po prostu wypoczywa, by kolejno zacząć płakać lub krzyczeć. Oczywiście wraz z upływem czasu ten sen maluszka będzie wyglądać coraz lepiej. Zacznie wydłużać się etap głębokiego snu, dzięki czemu rodzice będą mogli sami się wysypiać.

niemowlak śpi

Rodzic, który próbuje po raz kolejny uśpić swoje wybudzone dziecko, często popełnia kilka podstawowych błędów, przez które odpoczynek maluszka może zostać jeszcze bardziej zaburzony. Pierwszym z nich będzie usilne kołysanie maluszka. Każda taka aktywność dodatkowo rozbudza dziecko i ostatecznie może się to skończyć tym, że kompletnie nie będzie ono potrafiło zasnąć.

Najlepiej więc zostawić maluszka w spokoju, ułożyć go ponownie w łóżeczku i cierpliwie poczekać. Jeśli dziecko z natury jest bardzo żywe i aktywne, dlatego każda noc staje się dla jego rodziców prawdziwą próbą charakteru, należy mu przede wszystkim zapewnić bezpieczne i spokojne otoczenie do wypoczynku. W ciągu dnia lub bezpośrednio przed samym zaśnięciem trzeba je porządnie nakarmić, ukołysać i utulić.

Niektóre dzieci czują się też bezpieczniej, gdy są zawinięte w pewne warstwy materiału. Można więc spróbować owinąć dziecko becikiem, aby zapewnić mu dodatkową ochronę. Niektórzy też pozostawiają maluszki z odkrytymi rączkami – dzięki temu mogą one zawsze possać swojego kciuka, gdy tylko poczują się smutne lub zaniepokojone.

Sen niemowlaka bardzo często zaburzają więc sami rodzice

Jeśli chcą zatem oni ułatwić swojemu dziecku wypoczynek, powinni zainteresować się metodami, które pozwalają na osiągnięcie takiego celu. Każdy z nich szybko zauważy bowiem, że ich dziecko najlepiej wysypia się w ich własnym łóżeczku. Czuje wtedy przez cały czas bliskość i ciepło ciał swoich rodziców. Wie podświadomie, że nic mu się złego nie stanie, dlatego może od razu zamknąć swoje oczka i oddać się głębokiemu wypoczynkowi.

sen

Nie znaczy to jednak, że rodzice powinni spać w łóżku ze swoimi pociechami. Później bowiem trudno je będzie od tego odzwyczaić, a ciężko spać razem z kilkulatkiem. Dlatego dobrym wyjściem z tej sytuacji będzie ustawienie łóżeczka we własnej sypialni. Dziecko mimo wszystko wyczuje wtedy bliskość swoich opiekunów i poczuje się po prostu bezpieczniej. Można także spróbować wypracować sobie pewne rytuały zasypiania. Maluszek, który przyzwyczai się do tego, że tuż po posiłku jest kładziony do łóżeczka, zaśnie znacznie szybciej i prędzej wejdzie w etap snu głębokiego.

Jeśli jednak mimo zastosowania tych wszystkich metod sen niemowlaka dalej jest nieprawidłowy i zaburzony, rodzice zawsze mogą skonsultować go z pediatrą. Być może trudności z zasypianiem lub utrzymaniem stanu snu głębokiego wynikają z pewnych problemów zdrowotnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here